Loading...

IEEE BEYKENT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KOLU

Advancing Technology for Humanity

Hakkımızda

IEEE Nedir?

The Institute of Electrical and Electronics Engineers ya da kısaca IEEE (Türkçe: Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü).

Elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı olmayan, Dünya’nın önde gelen teknik organizasyonudur. 1884 yılında kurulan IEEE insanlık yararına teknolojiyi geliştirmeyi hedefleyen bir topluluktur.

Dünyanın en büyük teknik organizasyonu olarak, IEEE üyeleri arasında mühendisler, bilim insanları ve diğer uzmanlar bulunur. Kurucu unsur olan elektrik elektronik mühendisleri dışında, günümüzde bilgisayar mühendisleri, yazılım geliştiricileri, bilişim teknolojileri uzmanları, fizikçiler, hekimler ve daha birçok meslekten insan IEEE çatısı altında bulunmaktadır. Bu nedenle topluluğun tam adı artık geçerliliğini yitirmiştir ve resmi evraklar dışında pek kullanılmamaktadır. Bu uzun isim yerine IEEE kısaltması daha çok tercih edilmektedir.


REGION 8

IEEE 160 ülkede bulunan 360.000 üyeden ve 10 bölgeden oluşmaktadır.

IEEE 8.Bölge 8 Ocak 1963’te Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayacak şekilde oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra 1966’ya kadar dünyanın geri kalanı 9.Bölge olarak kabul edilmekteydi. 9.Bölge Güney Amerika’yla sınırlandırıldıktan sonra dünyanın geri kalanı 10.Bölge olarak kabul edildi.

8. Bölge uluslararası IEEE organizasyonunun lider ve saygın bir parçası olarak tanınarak etkin bir şekilde organize, dinamik ve etkili varlığını sürdürmektedir. IEEE Türkiye Şubesi’de 8. Bölge’ye bağlı çalışmalarını sürdürür.

8.Bölge üyelerin mesleki ve toplum açısından ihtiyaçlarını karşılamak için IEEE Kuruluş Birimleri’ni ve bölge içindeki aktiviteleri destekler ve gelişimlerine yardım eder.


IEEE TÜRKİYE ŞUBESİ

IEEE Türkiye Şubesi globaldeki 10 alt bölge arasından Avrupa, Asya ve Afrika’yı kapsayan 8. Bölge’de yer almaktadır. IEEE Türkiye Şubesi 41’i resmi 70 öğrenci kolu ile aktif olarak konferanslar, workshoplar, eğitimler ve teknik çalıştaylar gerçekleştirmektedir. Bu kollar üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesinde rol oynamakta, üyelerin mezun olmadan sektöre ve gelecek nesil teknolojilere entegrasyonunu kolaylaştırmaktadır.

IEEE Türkiye Öğrenci Kolları, üyelerine ihtiyaç duyulan konularda eğitim ve workshoplar, yurt içi ve yurt dışı etkinliklere katılım şansı, mesleklerinin en geniş network ağına öğrencilik yıllarında erişim şansı sağlamaktadır. Ayrıca firma, kurum ve kuruluşlar ile kurumsal görüşmeler ayarlayarak üyelerin iş hayatı ve sektörlerle ilgili güçlü bilgi birikimine sahip olmasını sağlar.